Zeki Kişilerin Mutlaka Okuması Gereken 6 Kitap - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi1. "Dava " (1925) Franz Kafka

dava franz kafka ile ilgili görsel sonucu

F.Kafka'nın eserlerinden Dava, bize “Korku Çağı” diye adlandırılan, karanlık bir zamanı anlatır. İnsanlar artık kendi iradeleri ile değil, bu korku ile hareket ederler. Bu çağa korku egemen olmuştur. Hiç bir insanın sistemden daha değerli olmadığı bariz bir şekilde görülür. Bu zamanda her şey korku ile yönetilmekte, baskı hemen hemen her yerdedir. İnsanların kendi fikirleri yoktur. Her zaman kabullenme vardır. Tabi itiraz etme şansı vardır insanların kimi zaman ama bu itiraz sonrası neler olur neler olmaz belli değildir.

2."Karamazov Kardeşler" (1880) Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

"Karamazov Kardeşler" (1880) Fyodor Mihayloviç Dostoyevski ile ilgili görsel sonucu

Dostoyevski’nin ölmeden üç ay evvel tamamladığı, yaklaşık 400 bin kelimelik dev romanı “Karamazov Kardeşler” Dostoyevski’nin yazarlık yaşamı boyunca değindiği temaların işlendiği, dramatik olaylarla bezenmiş bir düşünce romanı, bir başyapıt. Karamazov Kardeşler, Tolstoy evini terk ettiğinde yanına aldığı kitaptır.

3."Ulysses" (1922) James Joyce

"Ulysses" (1922) James Joyce konusu ile ilgili görsel sonucu

Yazıda  James Joyce Ulysses   adlı eseri hakkında bilgiler, eserin özeti,  eserin konusu, ana fikri, eserin kahramanları, romanın olay örgüsü, eserin yazarı James Joyce'nin , hayatı,  diğer romanları, James Joyce  Ulysses adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır.

4."Savaş ve Barış" (1869) Lev Nikolayeviç Tolstoy

"Savaş ve Barış" (1869) Lev Nikolayeviç Tolstoy ile ilgili görsel sonucu


Yazıda,  Savaş ve Barış -  “ Harp ve Sulh- adlı eserin hakkında bilgiler verilecek, Savaş ve Barış’ı adlı eserin özeti,  konusu, kahramanları, ana fikri, kısa tahlili yapılacak, roman ve yazar Lev Tolstoy hayatı ve diğer eserleri hakkında bilgiler verilecek, eser ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.

5."Veba" (1947) Albert Camus
"Veba" (1947) Albert Camus ile ilgili görsel sonucu


Yazıda “Albert Camus Veba, (Fransızca: La Peste), “Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi” romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “ Veba, (Fransızca: La Peste” hakkında bilgiler “Albert Camus Veba, (Fransızca: La Peste “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “ Albert Camus Veba, (Fransızca: La Peste  “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.

6."Bulantı" (1938) Jean-Paul Sartre

"Bulantı" (1938) Jean-Paul Sartre ile ilgili görsel sonucu

20. yüzyılın önde gelen aydınlarından Jean-Paul Sartre, romanları, oyunları ve düşünce yazılarıyla varoluşçuluk düşüncesini olduğu kadar bütün bir yüzyılı da derinden etkilemiştir."Varoluş"la yüz yüze gelen Roquentin'in geçirdiği değişimi anlatan Bulantı, varoluşçuluğun kült kitaplarından biri oldu. 20. yüzyıl roman sanatında da önemli bir yeri olan bu kitabı, Selâhattin Hilâv'ın usta işi çevirisiyle sizlere sunmaktan onur duyarız.


5 yorum:

 1. Faydalı bir bilgi, nedense hep eskimeyen klasikler seçilmiş.

  YanıtlaSil
 2. Hımm, demek zeki kişiler bunları okuyormuş. Aslında kısıtlayıcı bir liste konusu. Tabi ki kaliteli kitaplar seçilmiş ama liste başlığı ne denli doğru bilemiyorum.

  YanıtlaSil
 3. Karamazov Kardeşler ve Dava’yı okumuştum. İkiside mükemmeldi. İnsanın bakış açısını değiştiren eserler.

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. Felsefî derinlikleri, müphemlikleri, insanı düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren zekice inşa edilmiş kurgularıyla Türk ve Dünya edebiyatından birer sanat eseri olan bu kitapları editörlerimiz tarafından. Sadece akıl ve mantık çerçevesinde, kendisine bir şeyler katmak için uğraşan zeki insanlar için hazırlanmıştır :))

   Sil