Golf Topunun Üstünde Neden Çukur Vardır? - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Golf toplarının üzerinde bir sürü ufak delikler bulunmaktadır Golf topunun üzerinde neden çukurlar vardır? Golf topları neden Deliklidir?

Yüzeyi çukurlu olan golf topları, yüzeyi pürüzsüz olanlara göre iki kat daha uzak mesafeye ulaşabilir. Genel olarak yüzeyi pürüzsüz olan toplarda topun etrafındaki hava akışının, çukurlu olanlara göre daha kolay olduğu düşünülse de deney sonuçları bunun tam tersini söylemektedir.

Hava, hareket eden bütün cisimlerin üzerine bir kuvvet uygular. Hareket halindeki topa çarpan hava nedeniyle topun ön yüzünde basınç yüksek olmaktadır. Havanın topun etrafındaki hareketi tam anlamıyla simetrik olmalıdır. Yani havanın topa çarptığı ön tarafında basınç en yüksekken, hava yanlara doğru hareket ederken basıncın giderek azalması, topun yanlarında en düşük değere ulaşması ve bu noktadan sonra topun arkasına doğru hareket ederken tekrar artmaya başlayıp topun arkasında tekrar en yüksek değere ulaşması gerekir. Bu durumda topa etki eden basınç dengeli olacağından, topa etki eden net kuvvet sıfır olur. Gerçekte hava topun ön kısmından arka kısmına doğru hareket ederken basınç topun üzerindeki belli bir noktaya kadar azalır. Bu noktadan sonra ise hava akışı düzensizdir. Basıncın düşük olduğu bu bölgenin geniş olması durumunda, topun üzerine etki eden net kuvvet topun yavaşlamasına neden olur.


Sonuç olarak yüzeyi çukurlu golf topları, pürüzsüz toplara göre daha uzak mesafe kat edebilmektedir.

3 yorum:

 1. Paylaşım için teşekkürler. Çeşitli konularda yazdığım yorumlarımı okumuş muydunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabiki bütün yorumlarınızı ilgiyle okuyoruz. İlginiz için çok teşekkürler 😄

   Sil
 2. ilginçmiş, bilmiyordum hiç. teşekkürler paylaşımınız için

  YanıtlaSil