İyi Karpuz Nasıl Seçilir? - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Yazın olmazsa olmazımız olan meyvesi karpuzdur. Peki ağız tadıyla karpuz yemek için aldığımız karpuzun güzel ve lezzetli olması gerekir. Bunu nasıl anlarız? iyi karpuz nasıl seçilir? gelin birlikte bakalım...

 • Karpuzun dış rengi canlı olmalı, güzel görünmeli, canlı renkli olan, üzerinde girinti çıkıntı bulunmayan ve düzgün bir yuvarlaklığa sahip bir karpuz seçin.
 • Karpuzun göbeği (toprağa gelen kısmı) sarı olmalı, bu renk ne kadar turuncu ya da kırmızıya çalıyorsa o kadar iyidir, bu renk ne kadar koyu ise o kadar tatlıdır, sarı renkli göbek beyazdan daha iyidir; beyaz ya da açık yeşil renkte olmamalı. Eğer karpuzda göbek (toprağa gelen kısım) yoksa, karpuz erken hasat edilmiş olabilir. Bu da karpuzun tat, doku ve sululuk durumunu olumsuz etkileyecektir.
 • Olgun karpuzun kabuğu tırnakla kolay çizilir.
 • Karpuza hafif bastırınca kütürdeme sesi gelmelidir.
 • Ağırlığını hissedin, karpuz, ele alındığında göründüğünden daha ağır olmalıdır. Aynı boyutta iki karpuzu elinize alıp test edebilirsiniz. Daha ağır olan daha sulu ve tatlıdır. Fakat,
  küçük bir karpuz beklenenden daha ağırsa kabak olma ihtimali yüksektir.
 •  Kabuğundaki böcek izlerine iyi bakın, böcekler yeterince olgunlaşıp, kıvama gelmiş karpuzları yemeyi tercih eder. Kabuğu böcekler tarafından yenerek, hafif aşınmış karpuzu tercih edilebilirsiniz.
 • Üzerindeki çizgilerin açık renkte olanları beyaz veya hafif sarılaşmış olmalı, koyu renkte olan çizgiler ise ne kadar koyu yeşil olursa o kadar iyidir.
İyi Karpuz Nasıl Seçilir?
 • Dinleyin, karpuza vurduğunuzda çıkan ses tok olmalıdır. Eğer ses derinden geliyorsa, bu karpuzun yeterince olgunlaşmadığını gösterir. Ham karpuz tiz ses verir. Olgun karpuz bas ses verir.
 • Sapı kuruya yakın ve incelmiş olmalı, koparılmak istendiğinde çabuk kopmasına dikkat edin.
 • İyi bir karpuz, şekli simetrik olandır.
 • Karpuz tarlada ise, karpuzun tam yetip yetmemesi, karpuzu köküne bağlayan dalın hemen yanında yaprak (sarmaşık veya kulağı denir), eğer o tamamen kurumuşsa karpuz olmuştur.

6 yorum:

 1. Karpuzu çok severim. Çok güzel bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. İyi karpuz nasıl nasıl seçilir konusundaki önerilerinizi dikkate alacağım. Zira bu işten hiç anlamam ne zaman karpuz alsam iyi çıkmaz. Teşekkürler bilgiler için.

  YanıtlaSil
 3. En sevdiğim meyvelerden. Genelde de iyi karpuz seçerim. Bilgiler için çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Ben karpuz seçmede iyi değilim ama bundan sonra bu püf noktalarına göre hareket edeceğim

  YanıtlaSil
 5. Çok severim ama iyi seçtiğimi söyleyemem:)

  YanıtlaSil
 6. Anlattıklarınız pazardan karpuz seçerken deneyeceğim.

  YanıtlaSil