Dünyanın En Büyük Mafyası - Yamaguchi-gumi - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi

Dünyanın En Büyük Mafyası - Yamaguchi-gumi

Share This
Dünyanın En Büyük Mafyası - Yamaguchi-gumi

Dünya üzerinde birçok mafya veya çeteleşmiş topluluklar bulunmaktadır. Bunların temel gelir kaynakları uyuşturucu, kaçakçılık, gasp... Peki dünya üzerinde birçok gurup varken bunların en büyüğü veya en fazla gelir elde eden ve sözünü geçiren hangisi? Yamaguçi-gumi (六 代 目 山口 组 Rokudaime Yamaguçi-gumi?), Japonya'nın en büyük ve en meşhur yakuza örgütüdür. Örgütün adı kurucusu Harukiçi Yamaguçi'nin soyadından gelmektedir. Kökeni İkinci Dünya Savaşı öncesi Kobe şehrindeki liman işçileri sendikasına kadar uzanmaktadır. 

Dünyanın En Büyük Mafyası - Yamaguchi-gumiDünyanın en büyük suç örgütlerinden biridir. Ulusal polis teşkilatına göre 20.400 aktif ve 18.600 bağlantılı üyesi vardır. Bu, şimdiye kadarki boryokudan gruplarının en büyüğüdür ve 86.000 Japon yeraltının yaklaşık %45'ini kapsar. Kasım 2005 itibarıyla toplam 102 yönetici üyesi vardır. Bunlar 1 kumiço (組長; patron), 15 şatei (舎弟; kardeşi) ve 86 vakaçu (若中; çocuk)'dan oluştuğu bilinmektedir.


Temel gelir kaynakları uyuşturucu kaçakçılığı, kumar ve gasp.

Yıllık gelir: 80 milyar dolar
Kökeni yüzlerce yıl öncesine dayanan Yamaguchi-gumi, dünyanın en düzenli ve merkezîleşmiş suç örgütleri arasındadır. Yakuza üyeleri birbirlerine sistematik bir hiyerarşi düzeni ile bağlı ve Yakuza’ya katıldığı an itibariyle kişi diğer tüm bağlantılarını Yakuza’nın leyhine kullanmak zorunda. Pek çok Yakuza üyesi geleneksel olarak tüm vücudu kaplayan, iğne ve mürekkeple elde yapılan dövmelere sahip.


Dünyanın En Büyük Mafyası - Yamaguchi-gumi

Yamaguçi-gumi'nin merkezi Kobe'dedir ancak bütün Japonya'da güç sahibidirler ve hatta Asya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi deniz ötesi yerlerde de etkileri vardır. Günümüzdeki kumiço (patron), Şinobu Tsukasa, yayılmacı bir politika ilan etti. Örgüt günümüzde Tokyo'da Yamaguçi-gumi'ye ait olmayan yerlere bile baskın yapıyor.


Liderler

 • 1. kumiço (1915-1925): Harukiçi Yamaguçi
 • 2. kumiço (1925-1942): Noboru Yamaguçi, Harukiçi Yamaguçi'nin oğlu
 • 3. kumiço (1946-1981): Taoka Kazuo
 • 4. kumiço (1984-1985): Masahisa Takenaka
 • 5. kumiço (1989-2005): Yoşinori Vatanabe
 • 6. kumiço (2005-devam): Şinobu Tsukasa (gerçek ad: Keniçi Şinoda)

4 yorum:

 1. Vay arkadaş ben Koçovalıları biliyordum en büyük mafya ama :)

  YanıtlaSil
 2. japonlar çok kibar,çok temiz bir millet olarak bilinir,demek ki böyle mafya sevgisi de varmış..kibar ve temiz olmanın bir sonucu herhalde..😊

  YanıtlaSil