Makyaj Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi

Makyaj Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Share This
Makyaj Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağınız üründe dikkat etmeniz gerekenler?

Son yıllarda yapılan araştırmalar açıklıyor ki ciltte meydana gelen yıpranmaların
sebeplerinden biri de makyaj malzemeleri. Her ürünün özel içeriği vardır ve sizin cildinizin
buna nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Bu nedenle makyaj malzemesi seçiminde oldukça
dikkatli olmalısınız.


Ürüne bağlı özellikleri?

 • Elden veya faturasız ürün alımı yapmayın. Bu ürünlerin genelde son kullanma tarihi geçmiş oluyor ve bu sizde toksik ve alerjik etki gösterebilir.
 • Organik sertifikalı ürünler önceliğiniz olsun. Bu tür ürünler fiyat olarak daha pahalı olabilir,alım güçlüğü çekiyorsanız daha az kimyasal bileşenli ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Paraben ürünlerin raf ömrünü uzatabilmek için kullanılan bir kimyasaldır,bu nedenle parabensiz makyaj ürünlerini tercih etmeniz doğru olacaktır.
 • Hamilelik sürecinde iseniz mutlaka ürünlerin içeriğini okumalısınız. Sodyum laurly sülfat hamilelik sürecinde bebeğin göz gelişimini olumsuz etkiler. Bu bileşeni içeren ürünleri hamilelik döneminde kullanmamalısınız.
 • Madeni yağlar petrol içeriklidir ve bu nedenle cildiniz nefes almasını önler. Cildinizde yağ noktalarının oluşumuna sebep olur. Madeni yağlı ürünleri kullanmamanız tavsiye edilir.
Kişiye bağlı özellikleri?
 • Ürünlerinizi alırken cildinizi iyi tanımalısınız. Artık çoğu ürün cilt tipine uygun olarakü  Örneğin daha kuru bir cildiniz varsa yağ bazlı fondöten tercih ederken,daha yağlı bir cilt tipiniz varsa su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Fondötenlerini almadan önce cilt renginize uygun olup olmadığına dikkat edin. El bileği veya dirseğiniç yüzünde kontrol ederek alın.
 • Cilt tipi iyi olanlar allık seçiminde cildinizi daha mat gösterecek renkleri tercih etmelidir. Pembe,turuncu gibi renkler cilt tarafından kolayca emildiğinden olduğundan daha renkli gözükebilir,bu nedenle sütlü kahve , şeftali tonları yağlı ciltler için daha uygun olacaktır.
 • Alerjik bir yapınız varsa ürünleri kullanmadan önce mutlaka test etmelisiniz. Deri
  ürünleri için bu süre 72 saattir. Dirseğinizin iç kısmında ürünü 2 gün boyunca deneyin
  ve reaksiyon almıyorsanız ürün kullanımına başlayın. Göz kalemi, göz farı ve rimel alerji riski en yüksek ürünlerdendir. Bu ürünlerin denemeden kullanmaya başlamayın.
  Bir üründen memnun kalmışsanız ve alerjik etki gösterilmemişse ürün kullanımına devam edin.

1 yorum:

 1. Makyaj ürünleri alırken dikkatli olmak lazım tabii. Ne içeriği bilinmeyen birçok ürün var piyasada. Büyük bir çoğunluğu kanserojen maddelerden yapılıyor. En iyisini ben yapıyorum. Mecbur kalırsam yalnızca göz kalemi sürer çıkarım. Hiç işim olmaz valla.:)

  YanıtlaSil