Son Yayınlar

19 Mayıs Nedir? Ne İçin Kutlanır?


19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kısaca nedir?

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî bayramıdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı gençlerimize miras bırakmıştır ve armağan etmiştir.Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsuna Çıkması

Anadolu'nun bir çok bölgesinde yaşayan gayrimüslim bir anda memleketin sahip olmuş asırlardır yemek yedikleri topraklara hainlik etmişlerdir ve bizi içten içe yemeye başlamışlardır. Bunlardan biriside Samsun'da başlamış, halka zulüm eden işgalcilere karşı halk bir tepki gösterip, silahlı çatışma çıkarmışlardır. Bunun üzerine işgal kuvvetleri komutanı saraya bir mektup yollayarak Samsun'daki karışıklığı düzeltmesi gerektiği aksi takdirde orayı da işgal edeceklerini belirtmiştir. Mektup padişaha okunduğunda, padişah Mustafa Kemal'in "ordu müfettişi" olarak Samsun'a gönderilmesi emrini vermiştir. 15 Mayıs 1919 günü Atatürk hareket etmiş, yanında milis güçlere yardım götürür düşüncesi ile bir İngiliz gemisi tarafından takip edilmiş fakat ortaya bir şey çıkarılamamıştır. İngilizler tarafından istihbarat doğru alınmış fakat yanlış yerde aranmıştır. Atatürk bandırma vapurunda İngilizleri oyalarken Samsun'a silah nakledildiği söylenmektedir.Samsun' 19 Mayıs 1919 günü ayak basan Atatürk sözde incelemelerde bulunmuş, iki tarafla da görüşmüş çatışmayı bastırmıştır. Aslında amaç Milli mücadeleye başlamak ve güç toplamaktır. Samsun'dan sonra Erzurum ve Sivas dolaylarında direniş topluluklarını toplayarak düzenli ordu haline getirmiş ve kurtuluş savaşının düğmesine basmışlardır. Ve milli mücadele ruhu ve temeli ilk kez Samsun da atılmış ve başlamıştır.

19 Mayıs 1919, bir milletçe var olma mücadelemiz olan Kurtuluş Savaşı’mızın fiilen atıldığı tarihtir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür. Bu günü bayram olarak kutlamak ülke sevgisinin en güzel göstergesi olmalıdır.Kurtuluş Savaşı’nın başlatan ve sonuçlandıran bu sürecin başladığı tarih ise 19 Mayıs 1919’dur. Atatürk de zaten Büyük Nutkunu bu olayla başlatmıştır. Doğum gününü soranlara, 19 Mayıs yanıtı vermesi de bu önemin bir işaretidir.
Mustafa Kemal, Millî Mücadele sırasında ve Cumhuriyet döneminde birçok şehri ziyaret etmiştir. Ancak sadece 19 Mayıs, kanunla millî bayram olarak kabul edilmiştir.

TARİHTE VERİLMİŞ 8 KAPAK CEVAP >Yazıya Git<

NE KADAR DÜRÜSTSÜN?? TEST >Yazıya Git<

HAYATINIZI KURTARACAK VE KOLAYLAŞTIRACAK TÜYOLAR >Yazıya Git<


Hiç yorum yok