Tansiyon Nasıl Düşürülür - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Tansiyon Nedir ve Nasıl Düşürülür ?

Tansiyon sorunu, birçok kişinin yaşadığı bir sıkıntıdır. Bazı insanlarda yüksek, bazı insanlarda düşük tansiyon durumu görülür. Tansiyonun düşük ya da yüksek olduğunu belirleyen şey ise; vücuttaki kanın atardamar duvarına yaptığı baskı ve basınçtandır.


Bu veriye göre büyük tansiyonun 14 ten fazla olması ve küçük tansiyonun 9 dan yüksek olması durumunda, kişinin yüksek tansiyona sahip olduğundan söz edilebilir. İdeal tansiyon değeri uzmanlara göre büyük 12, küçük ise 8 olarak belirlenmiştir. Doğru değere sahip olduğunuzu anlamak için, günün farklı zaman dilimlerinde 3 kere tansiyon ölçümü yapılmalı ve çıkan değerlerin ortalaması alınmalıdır. Bu ortalama gerçek tansiyon değerine ulaşılmasını sağlayacaktır.
Her kişinin bünyesinin birbirinden farklı olması da tansiyonun değişkenliğini ortaya koyan bir nedendir. Kişinin biyolojik yaşı, aç ya da tok olması, psikolojik durumu tansiyonun düşmesi ya da çıkmasında önemli bir faktördür.
Tansiyon sorunu genellikle kalıtsaldır. Ailesinde yüksek tansiyon vakalarının çok fazla görüldüğü bir bireyde yüksek tansiyona rastlanılması olasıdır.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyon değeriniz olması gerekenin üstünde ise mutlaka doktora gidilmeli, doktorunuzun durumunuza bakarak önerdiği ilaçlar gerektiği gibi kullanılmalıdır. Bundan sonra, doğal yöntemler, evde uygulanabilecek tekniklerden faydalanılabilir.

 1. Başınızı soğuk su ile yıkayın, soğuk suyun başınıza yaptığı basınç sinirleri uyarır ve tansiyonunuzun düşmesine neden olur. Bunun yerine duş da alabilirsiniz. Bu tansiyonu düşürmek için oldukça güzel bir yöntemdir.
 2. Nar meyvesi, nar suyu ve greyfurt da tansiyon düşürücü niteliğe sahiptir. (Greyfurt tüketilirken, kullandığınız tansiyon ilacı ile olumsuz bir etkileşime girmemesine özellikle dikkat edilmeli ve çok fazla tüketilmemelidir.)
 3. Sarımsak tansiyon düşürmede en bilinen gıdalardan biridir. Hızlıca tansiyonun düşmesini sağlamaktadır. Aynı zaman da kekik de bunlardan birisidir.
 4. Tansiyon düşürmede en bilinen ve en çok tercih edilen gıda ise limondur. Limon suyunu saf haliyle ya da su ile karıştırılmış olarak içebilirsiniz. Bu yöntem yükselen tansiyonunuzun hızla düşmesini sağlayacaktır. Bu tansiyon düşürme yöntemlerinden en etkilisi ve en yararlısıdır.

Tansiyon Nasıl Dengede Tutulur

Normal seviyede tansiyon için yapılması gereken en önemli şey yediğimiz besinlere dikkat etmek ve yaşam kalitemizi artırmaktır.
Yüksek tansiyonu tuz ve hamur işleri tetikler.
Düşük tansiyonu ise sarımsak, limon gibi gıdalar tetikler. Bunların gereğinden fazla tüketilmesi gerekmektedir.
Mümkün olabildiğince aşırı tuzlu, yağlı, hamur işi besinlerden kaçınmak gerekir.
Sebze, meyve, et gibi doğal ürünler tercih edilmeli.
Hazır gıdalardan, konservelerden, paketlenmiş ürünlerden uzak durulması gerekir.
Yüksek tansiyon hastalarının kilo vermesi halinde tansiyonlarının normal seviyeye ulaştığı, eskisi gibi yüksek tansiyon durumunun yaşanmadığı görülmektedir.
Not: Grip nasıl geçer adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

4 yorum:

 1. Tuz ve hamur işleri başa bela çok teşekkürler tansiyon ile ilgili bu faydalı bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
 2. Bilgilendirme için teşekkürler.Ense kökümde bazen lanet bir ağrıyla beraber kendini hissteriyor bende.

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederiz bir iki yönetimi biliyorduk diğer yöntemleri de öğrenmiş olduk teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Sağlığa en çok önem verenler kadınlardır.. Öncelikle 8 Mart dünya kadınlar gününü kutlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

  YanıtlaSil