Kırık Nasıl Anlaşılır? - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Kırığın üç belirtisi ağrı, şişme ve şekil bozukluğudur. Ayrıca olay anında kırılma sesi duymak da mümkün.
Vücudumuz herhangi bir darbe aldıktan sonra ciddî bir sorun olup olmadığını anlamak için o bölgeyi rahat haraket ettirebiliyor muyuz diye sorulur. Hareket ettiriyorsak herhangi bir kırık yok diye düşünülür. Oysa bazen kırık bir kemiği kımıldatmak mümkündür. Bu sebeple kemikte çatlak olup olmadığını anlamada bir kriter değildir bu. Kırığın üç belirtisi ağrı, şişme ve şekil bozukluğudur. Ayrıca olay anında kırılma sesi duymak da mümkündür.
Kırık her zaman ağrı yapar mı?
Bazen kırığa rağmen ağrı olmayabilir. Düşüp bir yerini kırdıktan sonra hiç ağrı çekmeden yaptığı aktiviteye devam eden çok insan olmuştur. Normalde kemikte kırık ve çatlak ağrıya sebep olur; ama bazen bunun küçük bir yerde olması fark edilmemesine sebep olabilir. Herhangi bir enfeksiyona ve kemiğin eğri kaynamasına meydan vermemek için kırığı fark eder etmez doktora gitmek gerekir. BBC’de yayınlanan makaleye göre, ancak yapılan araştırmalar, kol, bacak, belkemiği veya kalçasını kıran bazı insanların vücudunda on yıllar sonra kronik bir ağrı hissi oluşabildiğini gösteriyor. Neyse ki bu tür vak’alara sık rastlanmıyor


Kırık kemik iyileştikten sonra eskisinden daha mı sağlam olur?
Uzun vadede böyle bir şey söz konusu değildir. Ancak kırık iyileşirken etrafında koruyucu ekstra bir tabaka oluştuğundan buradaki kemik bir süreliğine normal kemikten daha sağlamdır. Zamanla bu tabaka ortadan kalkar ve birkaç yıl sonra buradaki kemik normale döner, ama yanındaki diğer kemiklerden daha sağlam olmaz. 
Uyarı: Bu makale sadece genel bilgi verme amacıyla yazılmıştır ve doktor tavsiyesi olarak ele alınmaması gerekir. Makalenin muhtevasından yola çıkarak okurlarımız kendi başına teşhis koymamalı. Sağlığınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

5 yorum:

 1. Kırık nasıl iyileşir başlıklı yazınız gerçekten de çok faydalı yazılardandır. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Yaş 12 arkadaşımın babasının ekmek fırını vardı.Un deposunun üzerinde oynarken çok fena düşmüştüm.Ayağa kalkınca bir baktım sol kolum hafif yamuk :) .Acayip korktum.Daha sonra (10-15 dk sonra) bir ağrı başladı yerimde duramıyorum.Acile gitmiştik iki doktor omuzlarımdan tutup diğeride kolumu çekti acıdan bayılacaktım.Yazınızı okuyunca eski anılarım geldi aklıma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kötü bir anınız olmuş açıkçası. Umarım tekrar yaşamazsınız :)

   Sil
 3. Değerli bilgiler için editöre tesekkurler

  YanıtlaSil