Uyumak İçin Ne Yapmalıyım -10 Dakika da Uyuma - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Birçok kişinin modern dünya geliştikçe stres, sinir gibi durumlar artıkça ve pisikologlara da talep arttıkça dolaylı yoldan uyku problemide mutlaka açığa çıkıyor. Sabah işe, okula, toplantıya vb işlerimiz için erken kalkmamız gerekebiliyor. Peki çok güzel erken kalkalım ama uyuyamıyorsak.Uyusak bile saatler sonra uyuyup kısa bir süre sonra uynamk zorunda kalıyorsak. Kısaca uyuyamamak gibi büyük bir probleminiz varsa dogru yerdesiniz. Gelin Başlayalım...  • Kitap okuyun Yoğun bir günün heyecanını yatıştırmak için favori kitabınızı elinize alın ve okumaya başlayın. Birsüre sonra gözleriniz yorulacak ve uykunuz gelmeye başlayacaktır.  • Meditasyon yapın Meditasyon zihninizi temizleyerek sizi uykuya meyilli hale getirir. Youtube de de uyku meditasyonuyle ilgili videolar bulabilirsiniz.


  • Süt, bitki çayı gibi içecekler içerek rahatlayabilir ve bu da uykunuzu getirecektir

  • Sıcak duş Duş kaslarınızın gevşemesine sebep olur, buda duşa kolay dalmanızı sağlar. Gerçekten mükemmel bir yöntemdir.

  • Yemeği erken yiyin Yatağa dolu bir mide ile girmek, yatarken sizi rahatsız edecektir, akşam yemeğinizi erken saatlerde ve hafif bir şekilde yiyin. Çünkü yemek sindirilmiş olacaktır ve bu da sizi rahatsız etmeyecektir.

  • Teknolojiden uzak durun Teknoloji ürünü cihazlardan gelen mavi ışık gün içinde olanları düşünmenizi sağlar, bu sebepten dolayı uyumadan en az yarım saat kırk dakika önce bu cihazları kapatın ve yatın uykunuz gelip uyuyacaksınızdır.

  • Gün içerisinde uyumayın gün içerisinde uyumak sizi bir nevi dinlendirecektir fakat gece uykunuzdan da edecektir. Gece uyumamaktansa gündüz uyumamanız daha mantıklıdır.

  • Rutin saatler belirleyin hergün belirli bir saatten uyumaya gidin ve belirli bir saatte uyanın. Vucut buna bir süre sonra adapte olacak ve o saatte uykunuz gelecek ve uyuyacak ve uyanacaksınzıdır. Bunu rutine soktuktan sonra ise daah dinç bir şekilde güne başlayacaksınızdır.

  • Işığı kapatın Alarm, cadde lambası, elektronikler- bunların hepsi sizin derin bir uyku uyumanızı engeller. Işık kirliliğini engellemek için bir şeyler ile bunları örtün.

  • Öğleden sonra kahve yok Kafein herkesi farklı etkiler fakat gece yatakta dönüp duruyorsanız öğlenden sonraki kahve keyfinizi bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Kafein uykunuzu getirmeyecektir.

Bunlar belli başlı yöntemlerdi. Eğer bu sorununuz devam ederse bir doktora görünmenizde fayda olabilir. İyi Uykular...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder