Taekwondo Yapmanız İçin 6 Mükemmel Sebep - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Taekwondo, Kore kökenli bir uzak doğu savunma sporudur. Taekwondo kelimesi, Korece Tae, Kwon ve Do kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Tae, "tekme" veya "ayakla yapılan vuruş"; kwon, "yumruk" veya "elle yapılan vuruş"; do ise, "iyilik, doğruluk, fazilete giden yol" anlamına gelmektedir.
Taekwondo'da tecrübe ve ustalığı belirtmek üzere, diğer birçok uzak doğu kökenli savaş sanatında olduğu gibi elbisenin üzerine bağlanan kuşaklar kullanılır. Bu kuşaklar sırayla, beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah renklerdedir. Siyah kuşak en üst seviyedir. Fakat siyah kuşağın da dereceleri bulunmaktadır. Bunlara "Dan" adı verilir ve 1'den 9'a kadardır. Yaşı 15'ten küçük olan sporcular Dan seviyesine ulaştıkları takdirde "Poom Dan" olarak adlandırılırlar.
"Kyurogi", "Poomsae" ve "Kyokpa" olmak üzerek üç alt kategorisi bulunmaktadır. Fakat dünya federasyonunun düzenlediği organizasyonlarda sadece Kyurogi ve Poomsae kategorilerine yer verilmiştir. Bu iki kategorinin kıyafetleri birbirinden farklıdır.

Taekwondo ülkemizde de oldukça değer verilen bir dovüş sanatı olmaya başlamıştır. Birçok milli sporcuyla dünya arenasında birçok kez bayrağımızı dalgalandırdık. Peki bu Taekwondo sporunu ne iççin yapmalıyız. Bizene ne gibi faydası olabilir gelin bakalım.

1. Esneklik

Esneklik aslında çok önemlidir. Esnekliğiniz varsa bunu ilerleyen yaşlarda mutlaka faydasınızı göreceksinizdir. Esnek olmak kaslarınız için oldukça faydalı bir durumdur ve günlük yaşamınızda da daha sağlıklı kas ve eklemleriniz olacaktır. Ve ilerleyen yaşlarda başlayan sıkıntıları yaşama şansızınız düşecektir. Taekwondo genel olarak esnekliğe dayalı bir spor olduğu için hem spor yapmış olacaksınız hem de esneyeceksiniz.

2. Kendini Koruma


Farzedelim yanıınıza bir serseri yanaştı ve paranızı veya değerli eşylarınızı istedi ne yapacaksınız. Saldırgan kişiyi etkisiz hale getirmede de oldukça iyi bir spor dalıdır. Genel olarak tekme atma tekniğiyle yapılan bu sporda saldırgan size bıçakla saldırsa bile bacak boyu, kol boyundan uzun olacağı için saldırganı etkisizi hale getirebilirsiniz. Tabiki böyle durumlar da bu yöntemi sadece hayati teklikeniz olduğu zamamn kullanmalısınız. Sonuçta siz bir süper kahraman değilsiniz bazı cesur davranışlarınız sizin hayatınızı kaybetmenize neden olabilir.

3. Kariyer


Taekwondo size kariyer açısından da güzel bir yöntem olabilir. Son 6-7 yılda ülkemizde Taekwondo açısından oldukça büyük bir gelişme var. Ufak yaşlarda başlanması durumunda düzenli antremanlar ve sevilerek yapılırsa başarılı bir sporcu olmanız için bir engel yoktur.


4. Fizyolojik Ve Kiyolojik Faydaları

Daha enerjik bir organizma sağlar.
Bedensel ve zihinsel yorgunluklara karşı direnci arttırır.
Kilo almayı önler vucud yağını düşürür.
Bedensen işlerde geç yorulmayı erken dinlenmeyi sağlar.
İç salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.
Vücutta kılcal damar sayısı artar.
Kalp üzerinde olumlu etkilere yol açar.
Kalp volümü artar,Kalbin pompaladığı kan miktarı arar.,sol ventrükülde hipertrofi olur,Kalbi besleyen kroner damarlar genişler.

5. Sosyolojik faydaları 

Farklı toplumların insanlarını kaynaştırır.
Belli amaçlara ulaşmada eğitsel bir amaçtır.
Grup çalışmaları ile fertler arasında karşılıklı işbirliği ve dayanışmayı geliştirir.
Fertlerin kurallara uymasını ve dürüst olma özelliklerini geliştirir.
Fertler arasındaki sosyalleşme sürecini hızlandırır.
Her yaş meslek ve cinsten insanın boş zamanını değerlendirmesinde etkili bir araçtır.
Milletçe ihtiyaç duyulan karşılıklı sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirir.
Kötü alışkanlıklardan uzak tutar,toplum dışı fertleri topluma kazandırır.
İnsanların çalışma ortamlarında yaşadıkları stres ve baskılardan kurtulmalarında bir araçtır.
Kişilerin toplum içinde statü kazanmalarını sağlar.

6. Psikolojik faydaları

İradeyi kuvvetlendirir zekayı geliştirir.
Telafi mekanizması olarak kompleksli insanların tedavisine katkı sağlar.
Seksüel dürtüleri fiziki harcamalara çevirir.
Kişiliği olumlu yönde geliştirir,mücadele ve dayanma gücünü arttırır.
Pozisyonlara ve sürpriz gelişen durumlara uyum sağlayabilme ve anında karar verebilme özelliklerini geliştirir,sorumluluk duygusunun oluşmasını sağlar.
İnsanın kendini yenilemesine yol açar ve hoşgörü duygularını geliştirir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder