Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? (Kesin Yöntemler) - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Maalesef ülke olarak kitap okuma alışkanlığımız çok zayıf düzeylerde. Dolayısıyla bu kadar az kitap okunan bir ülkede, farklı ve eleştirel düşünme, sorgulama, muhakeme ve değerlendirme becerilerimiz de çok zayıf durumda. Bu sebeple kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek, düşünen bir insan olabilmek için çok önemli bir etken. Bu yazıda, kitap okuma alışkanlığı kazanma ile ilgili pratik önerilerimi paylaşacağım.


İstikrarlı Olmak 

Yeni bir alışkanlık kazanırken en önemli şey istikrarlı olabilmektir. Eğer istikrarlı olamazsak, kısa süre sonra kazanmaya çalıştığımız alışkanlık hayatımızdan çıkacaktır. Ben hızlı başlangıçların  sonunun çoğu zaman hüsranla bittiyor. Bir çok konuda çok çabuk gaza gelip çok hızlı başlıyoruz. Ancak bu yoğunluk çok kısa süre sonra bıkkınlık yaratabiliyor. Bu sebeple daha makul başlangıçlar yapmak, kazanmak istediğimiz alışkanlığın kalıcılığı açısından çok önemli. Ben kitap okuma alışkanlığı için başlangıç süresini 20 - 25 dk olarak öneriyorum. Ne olursa olsun, bayram-seyran, ölüm-kalım demeden asla aksatmadan günlük 20 - 25 dk kitap okumak, ideal bir başlangıç oluşturacaktır. Ve bu br süre sonra rutin bir iş olacak ve yapmadığınız zamanlarda rahatsızlık hissedeceksiniz.
Zevk Aldığınız Konuyu Belirleyin

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için kitabı okurken sıkılmamalısınız. Zevkle okumanız gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için zevk aldığınız konularda kitaplar belirleyin (Tarih, Polisiye vb.) Hem okurken zevk alacaksınız hemm de düzenli bir şekilde 20 dakika kuralını uygulayarak alışkanlık kazanmaya başlayacaksınızdır.

Bitirdiğiniz Kitapları Listeleyin

Bir usta bir işi bitirdikten sonra ortaya çıkardığı esere bakar ve gurur duyar ya işte bu durum da tam da böyle. Bitirdiğiniz kitapları listeleyiniz veya defter tutun ve sonra kitaplık haline getirin. Bu size motive katacaktır. Bu defter hem kitap listesi yapmak hem de okuduğun kitaplardaki sevdiğin cümleleri yazmak için çok işine yarayacaktır. Bu defter doldukça kendini çok daha iyi hissedeceksin. Ayrıca okuduğun kitapları sosyal medyada paylaşabilir ve arkadaşlarına tavsiye edebilirsin.

Okuma Yeri Belirleyin

Evde herkesin rahat olabileceği bir yeri, okuma köşesi olarak belirlemek, herkesin okuduğu kitaptan zevk almasını sağlar. Oturma odasındaki koltuğunuzu veya akşam yemeği masanızı veya herhangi bir odayı kısa süreliğine bu etkinlik için kullanabilirsiniz.

Dinleyicilere İnteraktif Okuma Deneyimi Sunun

Dinleyicileri kitap okuma eylemin içine katın. Okumaya başlamadan önce, kitabın başlığından, yazarından ve varsa çizerinden biraz bahsedin ve onlara kitabın tam olarak ne ile ilgili olabileceği gibi çeşitli sorular sorun. Okudukça da hikayenin nasıl ilerleyebileceğini beraber tartışın. Ayrıca etkileyici bir ses tonu kullanarak kitaba olan ilgiyi artırmaya çalışın. Tıpkı lisede k iedebiyat derlerindeki gibi bunu yapabilirsiniz. Bu sizin sosyal bağınızıda geliştirecektir.1 yorum:

  1. Çok harika tavsiyeleriniz var tebrik ederim. Bu konu önemli ben de bu konuda defalarca yazılar yazarak bu konuya dikkat çekmeye çalıştım. Sakıncası yoksa yazımın linkini sizlerle paylaşmak isterim. Teşekkürler.https://fatihpinarca.blogspot.com/2018/09/cocuklarm-kitap-okuma-alskanlg-kazansn.html

    YanıtlaSil