Ölüm Anında Neler Olur - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

YaziçiDünya çapında oldukça ünlü olan Doktor Sam Parnia, bir insanın ölümünün hemen ardından neler yaşandığını ne olduğunu detayları ile anlattı. Gelin bakalım.

Ölüm yaşanırken neler olduğunu birkez bile olsa düşünmüşüzdür.
Hepimize bir bilinmezlik gibi gelen ölüm aslında düşündüğümüz kadar ilginç ya da acılı bir durum mu?
Dünyaca ünlü Türk hekim Mehmet Öz'ün 'Oz Talk' programına konuk olarak katılan Doktor Sam Parnia ölümün huzurlu ve keyifli bir süreç olduğunu açıkladı.

Sam Parnia ayrıca, ölüme yakın tecrübeler yaşayan bazı insanların ölmüş yakınları ile iletişime geçtiklerini belirttiğini fakat bu hissin ölüm sonrası yaşama bir kanıt olamayacağını da söyledi.Parnia fiziksel anlamda ölümü bir süreç olarak tanımladı ve ölümün siyah ya da beyaz anlardan oluşan bir durum olmadığını açıkladı.
Ölüm süreci başladığı anda beyne giden oksijen kesiliyor ve bu da beyin sisteminin bir anlamda kapanmasına sebep oluyor. İşte tam da bu noktadan sonra dış dünya ile bütün iletişimimiz kesiliyor ve bilinç tamamen kapanıyor.
Kalp durduğu anda tüm yaşamsal bulgular tamamen yok oluyor. Kalbin durması beyne ve böbreklere giden kan akışını da durduruyor. İşte tam da bu anda yaşamsal hiçbir belirti göstermeyen insanı, doktorlar ölü olarak kabul ediyor.
Parnia'nın bahsettiği huzurlu ve mutlu ölüm tanıma aslına bakılırsa doğal olarak yaşanan ölümler için geçerli.

Ölüm anı ise islam dininine göre şöyle anlatılıyor...

Bir kimsenin ölüm anı, onun ölümden sonraki hayatı hakkında fikir verir. Çünkü Allah'a inanan kimseyle inanmayanın ölüm sırasındaki hali birbirinden çok farklıdır.

Mü'minler ölürken yanlarına melekler gelir: 'Korkmayın, üzülmeyin, size vaad edilen Cennetle sevinin' diye onlara müjde verir. Allah'ın kendisinden hoşnut olacağını ve kendisini bağışlayacağını duyan mü'min son derece mutlu olur. Bir an önce Allah'a kavuşmayı, Allah da ona kavuşmayı ister.

Ölmek üzere olan inançsız kimseye de işkence göreceği hatırlatılır. O da ölümden nefret eder ve Allah'a kavuşmayı istemez; esasen Allah da ona kavuşmayı istemez. Melekler inançsız kimsenin yüzüne ve arkasına vurarak 'Tadın bakalım yakıcı azabı' diye canını alırlar. İnançsız olarak ölenlerin pis kokusu gök ehlini rahatsız edecek kadar berbattır.


Daha ölmeden hayatınızda hiçbir şeye keşke demeyin.


ÖLMEDEN ÖNCE YAPILACAK 10 ŞEY ADLI YAZIMIZI OKUYABİLİRSİNİZ


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder