Mars'a Nasıl Gidebiliriz? Gidiş Fiyatı ve Süresi - Pixselle

Pixselle

Hobi, Sağlıklı Yaşam, Spor, Bilişim, Eğlence Ve Daha Fazlası...

Yaziçi


Marsa gitmek ister misiniz? Mars son yıllarda bilim insanlarının oldukça ilgi odağı olmuş bir gezegen. Birçok ülke Marsta yaşam olup olmadığını veya bazı değişiklikler Marsa insanların yaşayabileceği bir ortam geliştirmeyi hayal ediyor.

Peki Marsa gidecek olsak bizim bütçemize ne kadara patlar ve ne kadar zamanda oraya ulaşırız?

Elon Musk, Mars’a yapılacak seyahatler için uçuş biletini 200 bin dolar olarak belirledi. Tabi bu 200 bin dolar tek seferde olacak bir rakam değil. Zira 12 astronotu Mars’a götürürken her bir kişi için 10 milyar dolar maliyet biçen Musk, 200 bin doları da 1 milyon yolcu üzerinden hesaplıyor. 

Yani Mars’a gitmek için bir milyon kişi başvurduğu takdirde yolculuk ücreti kişi başına 200 bin dolar seviyesine veya birazcık daha aşağılara düşmüş olacak. Tabi tüm bu hayaller halen çok ütopik. Mars’ta tüm şartlar uygun hale getirilebilmiş olsa dahi insanların kendi kendine yetebilecek bir kolonide yaşayabilmelerini sağlayacak olanakların gönderilmesi bile ciddi bir maliyet olarak karşımıza çıkacaktır. Zaten Musk da konuşmasının bir kısmında bu odakta maliyetleri düşürücü çalışmaların da yapılması gerektiğine dikkat çekmişti. NASA da bu hayalin ulusal bir birliktelikle gerçekleşebileceğine dikkat çekiyor. Yani hayal olmaktan çıkabilir.


SpaceX’in 2005 yılından bu yana geliştirilmekte olan BFR (Big Falcon Rocket) roketinin görev yapacağı bahsi geçen uçuşta Raptor motorlarından güç alınacak. Saatte 100 binkilometrenin üzerinde bir hıza ulaşabilen roket, 55 milyon kilometre uzaklığındaki Mars’a 100 günden daha kısa bir süre içerisinde ulaşmış olacağı tahmin ediliyor.

Marsa gitmek sizin için 200 bin doları gözden çıkarmak ve 100 günden daha az bir sürede marsa ulaşmanız demek.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder